Životní náklady při studiu v Anglii

Životní náklady v Anglii jsou v porovnaní s ČR samozřejmě vyšší. Na druhé straně však platí, že jsou neporovnatelně vyšší také příjmy. Většina zahraničních studentů si svoje náklady pokrývá brigádami či prací na poloviční úvazek. Stejně jako ve většině zemí i ve Velké Británii mohou studenti využívat různých slev a ušetřit tak na svých výdajích. 

Jako zahraniční student na britské univerzitě máš možnost si zřídit kartu NUS Extra (NUS Extra card), která studentům poskytuje výhodné slevy na knížky, hudbu, oblečení, stravování, zábavu a mnoho dalších. Využít můžeš i u nás velmi populární ISIC kartu. Výše Tvých měsíčních nákladů záleží zejména na Tvém stylu života a místě studia, například hlavní město Londýn je oproti menším městům dražší až o 50%, ale příjmy tam jsou zase podstatně vyšší. 

Měsíční náklady

Strava (200 - 300 GBP, Londýn 350 GBP)

Velkou roli hraje to, kolik potravin nakupuješ, zda nakupuješ v levných supermarketech, a jestli se stravuješ ve školní kantýně nebo si vaříš doma. Právě na jídle se dá v zahraničí ušetřit úplně nejvíce.

Ubytování (400 - 450 GBP, Londýn 400 - 800 GBP)

Student si může vybrat, zda využije internátního ubytování poskytovaného přímo školou nebo dá přednost privátnímu ubytování, které zpravidla sdílí s více studenty. Pro více informací klikněte na ubytování v Anglii.

Doprava (50 - 60 GBP, Londýn 80 GBP)

87 liber stojí Oyster card v Londýně pro zóny 1-2. Bydlíš-li poblíž školy, můžeš využít v Anglii, nejen mezi studenty, velice oblíbený způsob dopravy - jízdní kolo!

Telefon s internetem (10 - 30 GBP)

V Anglii působí velká řada různých operátorů, kteří nabízí tarify od pár volných minut až po neomezené volání s internetem.

Studijní materiály (10 - 30 GBP)

Většina knih je dostupná online v PDF nebo školní knihovně.

Oblečení, kultura, volný čas (100 GBP, Londýn 130 GBP)

Jedno pivo Ti v Anglii vyjde na 6 GBP a lístky na místní koncert na 18 GBP.
Celkem770 - 970 GBP (Londýn 980 - 1420 GBP)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace