Britský vzdělávací systém

Anglické vzdělání patří na celém světě k těm nejhodnotnějším a nejvíce uznávaným. Britský systém vzdělání se v mnohých ohledech od toho českého poněkud liší. V první fázi studia na univerzitě získávají studenti titul bakalář (Bachelor, případně ještě doplněný přívlastkem dle zaměření, např. of Arts, Medicine atd.). Na vyšších úrovních studia se udělují tituly Master nebo Doctor. Bakalářské studium trvá nejčastěji tři roky, u náročnějších oborů (lékařství apod.) čtyři, někdy i pět let. 

Studijní programy

Bakalář

Magistr

PhD

Bakalářské programy v Anglii trvají podobně jako u nás 3 roky. Po úspěšném absolvování Ti je udělen titul Bachelor (B) v závislosti na oboru, který jsi studoval (např. Bachelor of Engineering - B Eng, Bachelor of Nursing - B Nursing). V rámci bakalářského programu je možné vycestovat na Erasmus nebo jiné výměnné studijní stáže po celém světě. Bakalářské studium v Anglii je vysoce akademické a zároveň prakticky orientované, klade důraz na rozvoj Tvého kritického myšlení. Po získání bakalářského titulu se můžeš zapsat na magisterský program nebo můžeš začít pracovat ve svém oboru v jedné z mezinárodních firem.

Magisterské studium je určené zájemcům o to nejkvalitnější vysokoškolské vzdělání v anglickém jazyce, které je možné v Evropě i ve světě získat. Program magistr je vhodný pro absolventy vysokých škol, kteří již mají bakalářský titul a nyní hledají motivující a inspirativní studijní prostředí pro jejich další studium. Díky tomuto programu máš možnost získat mezinárodně uznávaný diplom z prestižní univerzity, který Ti otevírá dveře do těch nejlepších firem. Magisterské studium trvá 1 nebo 2 roky (záleží na studovaném oboru) a absolvent získává titul Master (M) v závislosti na oboru, který studoval (např. Master of Architecture - M Arch). Cílem těchto magisterských programů je zvýšit Tvé znalosti a odbornou kvalifikaci, zlepšit Tvou odbornou způsobilost.

Titul PhD z Velká Británie může být vhodnou cestou k mnoha lukrativním pracovním příležitostem. Zatímco požadavky na přijetí se mohou lišit v závislosti na univerzitě a programu, zpravidla je přijímací proces spíše neformální. Student zpravidla nemusí mít návrh výzkumu nebo téma již hotové, ale je potřeba vědět, co chce dělat a hledat přímo svůj obor. Při žádosti o doktoranské studium se hodí mít relevantní zkušenosti (např. stáže, letní výzkumné programy jako UROP nebo IAESTE, překlady knih, cokoliv, co ukáže zápal pro obor mimo přednáškový sál a zkušenosti v oboru).

  • Střední škola - Nultý ročník

Po ukončení střední školy máš dvě možnosti nástupu na univerzitu. Pokud Tvá angličtina nebo akademické výsledky nesplňují univerzitní požadavky,můžeš nastoupit do tzv. "nultýho ročníku" (v angličtině "foundation"). Dá se to pokládat za přípravný ročník, kde si vypiluješ nejen svou angličtinu, ale také akademické dovednosti.

Velikou výhodou nultého ročníku je možnost podání přihlášky kdykoliv během roku až do konce srpna. Nemusíš tak hlídat neúprosné UCAS termíny. Pokud přemýšlíš nad využitím studentské půjčky tak určite rád/a uslyšíš, že půjčka pokrývá i tenhle nultý ročník. 

Po ukončení nultého ročníku můžeš nastoupit do prvního ročníku na univerzitě, na které studuješ, nebo můžeš přestoupit také na jinou - je to na Tobě. 

  • Střední škola - První ročník

Pokud Tě nultý ročník neoslovil, tvé akademické výsledky jsou dobré a v angličtině si také věříš, můžeš samozřejmě poslat přihlášku přímo do prvního ročníku na univerzitu Tvého výběru. Nezapomeň si ale kontrolovat UCAS deadliny, přičemž hlavní z nich je už 15. 1. 

K přihlášce budeš potřebovat několik dokumentů. Seznam najdeš tady. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace